З 1 грудня в Україні скасовується обов’язкова верифікація експортерів.

З 1 грудня в Україні скасовуються обов’язкові вимоги щодо верифікації експортерів, а також обов’язок отримання ліцензій на експорт у разі її відсутності. Відтепер реєстрація платником податків та попередній досвід експорту зернових більше не впливатимуть на можливість здійснення експортних операцій.

Однак новостворені компанії, які одразу розпочинають експорт значних обсягів продукції, можуть зіткнутися із блокуванням реєстрації податкових накладних. Такі ситуації часто призводять до подальших ускладнень, детальніше описаних нижче.

Крім того, відтепер не враховуватимуться порушення строків повернення валютної виручки чи наявність податкового боргу. Єдиним ключовим показником, що впливатиме на експортні процедури, залишатиметься сума неповерненої валютної виручки.

Зазначені зміни також передбачають, що право експортувати товари цієї категорії матимуть лише платники податку на додану вартість (ПДВ). Перед подачею митної декларації експортер зобов’язаний зареєструвати податкову накладну на обсяг продукції, що експортується. Ставка ПДВ у накладній залежатиме від категорії, до якої належить експортер.

Визначено дві категорії експортерів залежно від частки неповерненої валютної виручки:

  1. Перша категорія – компанії, у яких за останні 12 місяців частка неповерненої валютної виручки не перевищує 20% вартості товарів, строки повернення валюти за якими вже завершилися. Перелік таких компаній оновлюватиметься щомісяця станом на перше число.
  2. Друга категорія – компанії, у яких цей показник перевищує 20%.

Ці зміни спрямовані на спрощення експортних процедур, однак компанії повинні враховувати всі можливі ризики та додаткові вимоги.