Ввезення енергетичного обладнання в Україну: оновлені правила та пільги.

Президент України Володимир Зеленський підписав закони № 3853-IX та № 3854-IX, які передбачають звільнення від ПДВ та мита на імпорт енергетичного обладнання. Ці закони спрямовані на зміни до Податкового та Митного кодексів України, звільняючи від оподаткування податком на додану вартість та митом товари, необхідні для виробництва й ремонту машин для розмінування. Першочергово закони мали на меті скасування оподаткування матеріалів, вузлів та агрегатів, які імпортуються для виробництва та ремонту зазначених машин. Проте нові закони також передбачають звільнення від ПДВ та мита на імпорт енергетичного обладнання, серед якого:

– електрогенераторне обладнання;
– обладнання для вітрової та сонячної генерації;
– акумулятори (крім малопотужних);
– обладнання для протимінної діяльності;
– обладнання для виготовлення засобів протидії технічним розвідкам.

Таким чином, в Україні запроваджено певні умови та податкові пільги для ввезення енергетичного обладнання, що мають на меті підтримати розвиток відновлюваних джерел енергії та сприяти енергетичній незалежності країни. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підкреслив, що ці зміни сприятимуть децентралізації енергетичної системи країни. Він також нагадав, що нові норми будуть чинними до початку 2026 року та розповсюджуватимуться як на громадян, так і на бізнес, включаючи міжнародні поштові відправлення.

**Ліцензування та сертифікація**. Обладнання повинно відповідати українським стандартам якості та безпеки. Важливо, щоб воно мало відповідні сертифікати. У разі відсутності сертифікації обладнання не можна буде ні ввозити, ні використовувати. Скасування митних платежів ні в якому разі не відміняє митного оформлення. Потрібно підготувати пакет документів для митного оформлення, який зазвичай включає контракт, інвойс, транспортні документи та сертифікати відповідності. Документація на енергетичне обладнання повинна бути повною і оформленою належним чином. Якщо ми говоримо про звільнення від оподаткування ввізним митом, то зрозуміло, що маємо справу з зовнішньоекономічним контрактом, укладаючи який потрібно оформлювати такі документи:

– Контракт між покупцем і постачальником, який визначає умови постачання.
– Інвойс, що підтверджує вартість обладнання.
– Транспортні документи, які підтверджують транспортування товару.
– Сертифікати відповідності, що засвідчують відповідність обладнання українським стандартам.

Деякі види енергообладнання також можуть вимагати ліцензії на імпорт залежно від їх призначення та технічних характеристик.